Dallime mes rishikimeve të "Siri Kodra"

683 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Siri kodra ka lindur ne vitin 1920 ne diber.Ne vitin 1924 ai vjen te jetoje ne tirane.Ai ka qene nje nxenes i dashur me shoket ka studiuar ne gjimanzin shteror te Tiranes ne vitet 30.Kur Shqiperia u pushtua nga Italia e Benito Musolinit ai e kundershoti ate pushtim.Ai filloi te griste fitot e duces e Viktor Emanuelit 3 ne gjimnaz ku ne 1941 ai u arrestua per disa dite nga cuestura italiane.Pas themelimit te PKSH ai behet pjese e cetes se dumrese dhe duke treguar heroizmin e tij ne shperthimin e fabrikave italiane ai u shpall komandat i saj.Me pas ai u transferua ne pogradec ku do fillonin veshtiresite per te.Ne tetor 1942 disa anije italine dhe avione nga qielli sulmuan ceten e pogradecit ku ishte siri kodra ku dhe ra deshmore.Siri kodra pjese e LANÇ dha jeten per atdheun.sot emrin e tij e mban shkolla 9 vjecare Siri Kodra.
'''Siri Kodra''' ka qenë partizan i '''LANÇ''' dhe veteran....
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
{{biografi-cung}}
[[Kategoria:Partizanë shqiptarë]]
Anonymous user