Dallime mes rishikimeve të "Siri Kodra"

83 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
'''Siri Kodra''' ([[Dibra|Dibër]], 1920 - 1942) ka qenë veprimtar i [[Lëvizja Nacional-Çlirimtare|LANÇ]]-it në [[Rezistenca shqiptare në Luftën e Dytë Botërore|rezistencën shqiptare]] gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]], duke rënë dëshmor i rezistencës.
Siri kodra ka lindur ne vitin 1920 ne diber.Ne vitin 1924 ai vjen te jetoje ne tirane.Ai ka qene nje nxenes i dashur me shoket ka studiuar ne gjimanzin shteror te Tiranes ne vitet 30.Kur Shqiperia u pushtua nga Italia e Benito Musolinit ai e kundershoti ate pushtim.Ai filloi te griste fitot e duces e Viktor Emanuelit 3 ne gjimnaz ku ne 1941 ai u arrestua per disa dite nga cuestura italiane.Pas themelimit te PKSH ai behet pjese e cetes se dumrese dhe duke treguar heroizmin e tij ne shperthimin e fabrikave italiane ai u shpall komandat i saj.Me pas ai u transferua ne pogradec ku do fillonin veshtiresite per te.Ne tetor 1942 disa anije italine dhe avione nga qielli sulmuan ceten e pogradecit ku ishte siri kodra ku dhe ra deshmore.Siri kodra pjese e LANÇ dha jeten per atdheun.sot emrin e tij e mban shkolla 9 vjecare Siri Kodra.
 
== Biografia ==
Ka lindur ne vitin 1920 në shehër të Dibrës, familja u zhvendosën më 1924 në Tiranë. Ndoqi mësimet në Gjimnazin Shtetëror të Tiranës në vitet '30.
 
Kur Shqipëria u pushtua nga Italia u revoltua dhe më pas u bë pjesë e çetës së Dumresë, të cilën më pas e drejtoi. Në tetor të 1942 pasi i ishte bashkëngjitur çetës së Pogradecit, u sulmuan nga disa avionë italianë, ku Siriu ra dëshmor.
 
Një shkollë 9 vjeçare mban emrin e tij.
 
== Referencat ==
<br />
[[Kategoria:Lindje 1920]]
[[Kategoria:Vdekje 1942]]
[[Kategoria:Partizanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Dibra]]
992

edits