Ndryshimi mes inspektimeve të "Nilo Borxhia"

281 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1838666 i bërë nga 185.62.174.235 (diskutimet) WP:Banrevert. Mos bëj Ban Evition vandalist)
Etiketa: Undo
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
{{Leter Tabela Fillim}}
{{Letër portreti| At Nili Borshia}}
{{Leter emri| NiliNilo}}
{{Leter mbiemri| BorshiaBorgia}}
{{Leter ditëlindje| [[1 mars]] [[1870]]}}
{{Leter vendlindje| [[Hora e Arbëreshëvet]], [[Sicilia|Sicili]], [[Itali]]}}
{{Leter profesioni| Teolog, Bibliofil, Dijetar, Filologu, Shkrimtar, Atdhetar}}
{{Leter Tabela Fund}}
[[Skeda:Murgjit bazilianë të Italisë në Shqipëri, shënime mbi misionet në Himarë, shek. XVI – XVIII.jpg|thumb|200px|Nilo Borgia, Murgjit bazilianë të Italisë në Shqipëri, shënime mbi misionet në Himarë, shek. XVI – XVIII]]
 
'''Nilo Borxhia''', ose ''' At Nili Borshia''' ([[Gjuha italiane|italisht]]: Padre Nilo Borgia, [[Hora e Arbëreshëvet]] [[1 mars]] [[1870]] - [[Grotaferratë]] [[3 mars]] [[1942]]), dijetar [[Arbëreshët|arbëresh]] dhe murg basilian i [[Kisha ortodokseBizantine Arbëreshe|ritit ortodoksbizantin]], ishte një bibliofil, filologu, shkrimtar dhe teolog [[Shqiptarët|shqiptar]] në diasporë, i cili u largua shumë shkrime për kulturën shqiptare-bizantine në Itali. [[Ortodoksia në Shqipëri|Misionar ortodoks]] në [[Shqiperi]], veçanërisht në jug, në qytetin e [[Himara|Himarës]], themeluar asamblenë e murgjit ortodoksëarbëreshë i ritit lindor në Atdhe. Në vitin [[1921]] ai themeloi Institutin fetar e "bijat e Shën Makrinës", duke pasur si qëllim të saj shkollimin dhe arsimimin e vajzave të reja të kolonive shqiptare në Itali.
 
== Jetëshkrim ==
55

edits