Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

25 bytes added ,  3 vjet më parë
Teoria nuk shpiket, ndryshova termin duke shkruar "ky interpretim shkencor i mirazhit u publikua per here te pare nga...."
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(Teoria nuk shpiket, ndryshova termin duke shkruar "ky interpretim shkencor i mirazhit u publikua per here te pare nga....")
Nganjëherë gjatë verës, nën [[dielli]]n përvëlues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla në ujë që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të pavërteta, që i detyrohen nxehtësisë, përbëjnë atë që quhet '''mirazh.''' Uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbëllimin e përmbysur të [[Bimë|bimëve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbëllimin e përmbysur të një pamjeje të largët.
[[Skeda:Farallon Islands at inferior mirage no mirage and superior mirage.jpg|parapamje|252x252px]]
Dukuria e pasqyrimit ndodh kur ajri i mbinxehur nga [[toka]] ndeshet me një shtresë ajri të freskët. Sipërfaqja ndarëse vepron si pasqyrë dhe pasqyron. KjoKy teoriinterpretim shkencor i mirazhit u u shpikdha për herë të parë nga një shkencëtar, i quajtur Ilgi Uhesh.
 
[[Kategoria:Klima]]
Anonymous user