Ndryshimi mes inspektimeve të "Felis"

26 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Automatic taxobox
| color = beige
| Tigri
| status = LC
| status_system = IUCN3.1
| image = Wildkatze MGH.jpg
| image_caption = [[Macja e egër]] (''Felis silvestris'')
| taxon = Felis
| regnum = [[Animal]]ia
| phylum = [[Chordate|Chordata]]
| subfamilia = [[Felinae]]
| genus = '''''Felis'''''
| binomial = '''''Felis'''''
| binomial_authority = [[Karl Lineu|Linnaeus]], 1758
| subdivision_ranks = [[specia|Speciet]]
| subdivision =
*''[[Macja e maleve Kineze|Felis bieti]]
*''[[Macja e Martelis|Felis lunensis]]'' †
| range_map = Felis range.png
| range_map_caption = Vargu i ''Felis''Përhapja
}}
 
'''''Felis''''' është një speciegjini e llojeve të vogla dhe të mesme të [[macja|maceve]] që janë vendas në pjesën më të madhe të [[Afrika jugoreJugore|Afrikës jugoreJugore]] të gjerësisë [[Evropa|Evropë]] dhe [[Azia|Azi]] në [[Indokina|Indokinë]].<ref name=Pocock>{{cite book |author=Pocock, R. I. |year=1951 |title= Catalogue of the genus ''Felis'' |publisher=British Museum (Natural History) |location= London |url=https://archive.org/stream/catalogueofgenus00brit#page/n6/mode/1up}}</ref>
 
Gjinia përfshin mace shtëpiake. Llojet më të vogla të gjinisë ''Felis'' janë macet e zeza me gjatësi prej 38 deri në 42 cm. Më e madhja është macja që jeton në xhungël me një kokë dhe gjatësi trupore prej 62 deri në 76 cm. Llojet Felis banojnë në një shumëllojshmëri të habitateve, nga kënetat në shkretëtirë, dhe në përgjithësi gjuajnë brejtës të vegjël, zogj dhe kafshë të tjera të vogla, në varësi të mjedisit të tyre lokal. Futja në mbarë botën e maceve shtëpiake gjithashtu e bëri të përbashkët me peisazhet urbane rreth globit.{{Citation needed}}