FA Community Shield: Dallime mes rishikimesh

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
Rreshti 17:
 
E organizuar nga Federata Angleze, fitimet nga ndeshja shkojnë në shoqata të ndryshme bamirësie rreth vëndit. Fitimet nga biletat dhe programi i ndeshjes i shpërndahen të 124 klubeve që morën pjesë në Kupën FA nga raundi i parë, kurse një pjesë tjetër shkojnë për shoqata bamirësie dhe projekte të tyre.<ref>{{cite web|url=http://www.thefa.com/fa-community-shield/more/where-the-money-goes|title=Where the money goes|trans-title=Ku shkojnë paratë|publisher=The Football Association|language=en|accessdate=30 mars 2014}}</ref> Ky kompeticion u mbajtë për herë të parë në sezonin 1908–09, duke zëvëndësuar [[Sheriff of London Charity Shield]].
 
Klubi fitues në fuqi është [[Manchester City F.C.|Manchester City]], e cila mposhti [[Chelsea F.C.|Çelsin]] 2–0 në [[FA Community Shield 2018|ndeshjen e vitit 2018.]]
 
==Referencat==