Ndryshimi mes inspektimeve të "Uzbekistani"

ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Android app edit
'''Uzbekistani''' është republikë në Azinë qendrore dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 447 400&nbsp;km<sup>2</sup> në të cilën banojnë diku më shumë se 23,34 milionë banorë. Kryeqytet i Uzbekistanit është [[Tashkenti]]. Në përgjithësi pjesa lindore e vendit është gjysmëshkretëtirë dhe pjesa jug-lindore është malore.
 
Popullsia e Uzbeksitanit përbëhet nga 80% Uzbekë dhe pjesa tjetër përbëhet nga rusët dhe popujt e quajtur taxhikë[[taxhik]], kozakë, tatarë[[tatar]] dhe karakalpakë.
 
Ekonomia e Uzbekistanit është e varur veçanërisht nga kultivimi i pemëve, mëndafshit, xehetaria e bazuar në disa miniera të arit, burime të gazit natyror dhe naftës. Sektorë tjerë të zhvilluar të ekonomisë janë kultivimi i drithërave, pemëve, rrushit si dhe industria e tekstilit, metaleve, produkteve kimike dhe ushqimore.
7

edits