Dallime mes rishikimeve të "Boris Jellcin"

v
'''Boris Jelcin''' ({{lang-rus|Бори́с Никола́евич Е́льцин|teanslit=Borís Nikoláevič Él'cin|a=ru-Boris Nikolayevich Yeltsin.ogg|p=bɐˈrʲis nʲɪkɐˈlaɪvʲɪtɕ ˈjelʲtsɨn}}; 1 shkurt 1931 – 23 prill 2007) ishte një politikan sovjetik dhe rus, i cili shërbeu si Presidenti i parë i Federatës Ruse nga viti 1991 deri në vitin 1999. Anëtar i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik nga viti 1961 deri në 1990, ai më vonë ishte i pavarur politik, gjatë së cilës kohë ai ishte ideologjik i harmonizuar me liberalizmin dhe nacionalizmin rus.
 
[[Kategoria:Vdekje 2007]]
[[Kategoria:Lindje 1931]]
[[Kategoria:Politikanë rusë]]