Ndryshimi mes inspektimeve të "Berati"

24 bytes added ,  11 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular iOS app edit
v
| PORTAL = PO
}}
'''Berati''' (quajtur ndryshe dhe si qyteti i njenjë mbi një dritareve) është qytet me rreth 65.000 banorë dhe njëra nga dy bashkitë e [[Rrethi i Beratit|Rrethit të Beratit]] që bën pjesë në [[Qarku i Beratit|Qarkun e Beratit]]. Trojet e Beratit, sipas arkeologëve kanë qenë të banuara nga njerëz të civilizuar që nga shekulli VII para erës sonë.
 
== Gjeografia ==