Ndryshimi mes inspektimeve të "Naruto"

2.702 bytes added ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e 185.158.1.211 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 185.158.1.211 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.)
Etiketa: Rollback
Manga u publikua për herë të parë nga [[Shueisha]] në vitin 1999 në numrin 43 të revistës japoneze ''[[Weekly Shōnen Jump]]''. Momentalisht, magna është ende duke u serializuar; 63 tankōbon vëllime janë nxjerr deri tani.
 
=== Koha Ke Plaka E Vetakademi ===
Konflikti i parë ishte mjaft i ndryshëm nga ai që është sot. Naruto fillimisht ishte i biri i Demonit Dhelpër dhe jo mbajtësi i saj. Sa herë që ai përdorte [[Oiroke No Jutsu]] (Teknika Atraktive ose Sexy) i dilte bishti. Gjithashtu edhe historia ishte vendosur në një kohë dhe hapësire më moderne.
Naruto i qite motrn barit dhe tkuqes
 
Dymbëdhjetë vjet përpara se ngjarjet e Narutos të nisnin, "Demoni Dhelpër me nënte Bishta" sulmoi Fshatin e Gjethes [[Konohagakure]], qendër e Kombit të Zjarrit. Fuqia e tij ishte shumë e madhe, aq sa edhe shinobit më të mirë nuk arritën ta shkatërronin. Atëherë [[Hokage i Katert]], Minato Namikaze, babai i Narutos, u detyrua të vuloste gjysmen e demonin në trupin e të birit të vet të porsalindur, duke dhënë jetën e tij.
 
Fjalët e fundit të Minatos ishin për Naruton. Ai donte që banoret të mos e shihnin Naruton si një monstër, por si heroi që i shpëtoi të gjitheve jetën. Pasi tha ketë, vdiq. Naruto kështu u detyrua të mbante brenda trupit forcën por edhe shpirtin e zi të dhelprës. Gjatë animes, do të shikohet që në përgjithësi Dhelpra me nentë Bishta ka pasur rol pozitiv duke i dhëne Narutos pak nga Chakra e vet, pasi të teren trupi i vogël i Narutos nuk mund ta përballoje. Ajo gjithsesi i garanton Narutos një rigjenerim të shpejte.
Naruto shkonte në Akademinë Ninxha të fshatit të vet, por ishte një nxenes shumë i keq. Kjo nuk ishte sepse ishte i paafte, por sepse ai kishte kënaqësi kur të tjerët e mbanin në qendër të vëmendjes. Këtë ai mund ta arrinte vetëm duke i bërë rrengje të gjithëve, si edhe mjeshtrit të tij, Irukes. Por në kohën që provimi i fundit po bëhej, Naruto ngeli. Ai nuk që në gjendje të kryente Bunshin No Jutsu, teknikën e kloneve.
 
Më vonë mjeshtri Mizuki e bëri Naruton të vidhte Pergamenën E Ndaluar nga Hokage I Parë, duke I thënë se kështu ai do të ishte i aftë që të kalonte provimin, duke u bërë Genin. Naruto e besoi dhe e vodhi pergamenën. Pasi u shpall se Pergamena ishte vjedhur, Mjeshter Iruka e kuptoi ku ishte Naruto dhe e bindi ti jepte Pergamenën. Por erdhi Mizuki dhe e plagosi Irukën. Atëherë Naruto, që kishte lexuar një Teknikë nga Pergamena e Ndaluar, e mundi Mizukin, për të mbrojtur Iruken, i cili së Bashku me Hokagen e tretë ishin të vetmit persona që e donin dhe e vlerësonin . Naruto përdori Kage Bunshin No Jutsu, niveli me i larte i bunshin no jutsu, ku Naruton duke i dhënë një shirit që i tregon gjithë botës se Naruto është një Ninxha i Konohagakures, I barabarte me të gjithë moshataret e tij.
Por dhelpra me nente bishta e bene qe te jetë i vetmuar,ti pelqejne sfidat dhe te jet pak me i forte se Sasuke,Sakura,Rock Lee etj..
 
=== Skuadra e Narutos ===