Dallime mes rishikimeve të "Delaware"

88 bytes added ,  3 vjet më parë
Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 2600:8800:3980:2550:31FE:9F09:D316:CE15) dhe riktheu rishikimin 1885690 nga Klein Muçi : unnecessary changes and unexplained blancking
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 2600:8800:3980:2550:31FE:9F09:D316:CE15) dhe riktheu rishikimin 1885690 nga Klein Muçi : unnecessary changes and unexplained blancking)
<!-- Qeverisja -->
|Guvernator =John C. Carney
|Senatorë = Thomas R. Carper <br /> Chris Coons
<!-- Sipërfaqja -->
|Sipërfaqja = 6.452
|Faqja Zyrtare = [http://www.delaware.gov/ www.delaware.gov]
}}
 
[[Skeda:Hagley museum.JPG|parapamje|250px|Pamje nga muzeu '''Hagley''']]
 
'''Delaware''' ([[shqiptimi]]: Dellëueë) është një nga 50 shtetet e [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]], që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Delaware llogaritet si "Shteti i parë", sepse këtu u ratifikua për herë të parë kushtetuta amerikane. Dita e ratifikimit ishte [[7 dhjetor]] [[1787]]. Kryeqyteti i Dellëuer është [[Dover]]. Ai kufizohet në jug dhe perëndim nga [[Maryland]], në verilindje nga [[New Jersey|Nju Xhersi]], dhe në veri nga [[Pennsylvania|Pensilvania]]. Shteti e ka marrë emrin nga Thomas West, Baron i tretë De La Warr, një fisnik anglez dhe guvernatori i parë kolonial i Virxhinias.
 
Delaware zë pjesën verilindore të Gadishullin Delmarva. Ai është shteti i para fundit për nga sipërfaqja, i gjashti nga fundi për nga popullsia, por i gjashti për nga dendësia ndër 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Delaware ndahet në tri qarqe, duke pasur numrin më të vogël të qarqeve ndër shtetet e SHBA-së. Nga veriu në jug, të tre qarqet janë New Castle, Kent, dhe Sussex. Dy qarqet jugorë kanë qenë historikisht kryesisht bujqësore, ndërsa Qarku New Castle ka qenë më i industrializuar.
 
== Gjeografia ==
 
== Demografia ==
 
== Ekonomia ==
 
== Kultura ==
 
== Historia ==
 
{{Shtetet Federale të Amerikës}}
[[Kategoria:Delaware| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
 
{{US-gjeo-cung}}