Dallime mes rishikimeve të "Melanina"

7 bytes added ,  1 vit më parë
v
pp
(→‎Njerëzit: Rregullova gabimet drejtshkrimore dhe shtova me shume te dhena.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (pp)
 
{{Pp}}
Melanin; nga greqishtja: μέλας melas, "e zezë, e errët") është një term i gjerë për një grup të pigmenteve natyrore që gjenden në shumicën e organizmave. Melanina prodhohet përmes një procesi kimik shumë-fazor të njohur si melanogenesis, ku oksidimi i tirozinës aminoacide pasohet nga polimerizimi. Pigmentet e melaninës prodhohen në një grup të specializuar qelizash të njohura si
melanocite.