Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha arabe"

No change in size ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v ((via JWB))
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
|koha =
<!--Folësit-->
|njerëzit = 290291 milionë
|renditja = 4 <small>folës amtarë</small> - 5 <small>folës gjithsej</small>
<!--Filogjeneza (vetëm ato që duhën)-->
Këto perandori më një shtrirje të jashtëzakonshme, së bashku me rëndësinë e fesë islame bënë që edhe gjuhë jo arabe, si [[Gjuha perse|Persishtja]] në Iran, Dari, Pashto, Urdu në Afganistan, Pakistan e Indi të përdorin shkrimin arab (forma Jawi përdoret në gjuhët e [[Malajzia|Malajzisë]] dhe [[Brunei]]t). Madje edhe gjuhët e bregut lindor të Afrikës adoptuan këtë alfabet, falë kryesisht tregtisë të Oqeanit Indian.<br />
Mëse 200 milionë banorë në mbarë botën kanë arabishten gjuhë amtare dhe po të shtohen ata që e njohin si gjuhë të dytë apo të tretë ky numër mëse dyfishohet. Muslimanet në çdo vend te botës e përdorin gjatë [[namazi]]t (lutjes) dhe leximit të [[Kur'ani]]t.<br /> Përtej rëndësisë fetare, arabishtja sot, me rritjen ekonomike të vendeve arabe, është gjithnjë e më shumë një gjuhë e biznësit ndërkombëtar.
Arabishtja është një nga gjashtë gjuhët zyrtare e OKB-së.
 
== Shiko edhe ==
* [[Lista e fjalëve në Islam|Fjalori Islam]]
Anonymous user