Ndryshimi mes inspektimeve të "Budapesti"

124 bytes removed ,  11 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
Budapesti konsiderohet si një qendër e rëndësishme në Europën Qëndrore. Ai renditet i treti (nga 65 qytete) në Indeksin e Tregjeve të Mastercard (2008), dhe renditet si qyteti më i përshtatshëm për të jetuar i Europës Qendrore / Lindore në indeksin e cilësisë së jetës së EIU (Economist Intelligence Unit) për vitet 2009 dhe 2010. Budapesti është renditur gjithashtu si "vendin i shtatë më idilik i Europës për të jetuar" nga "Forbes". Ai tërheq rreth 20 milionë vizitorë në vit. Selia e Institutit Europian të Novacionit dhe Teknologjisë (EIIT) dhe zyra e parë e CIPA (China Investment Promotion Agency) ndodhen në Budapest.
 
== Pak histori ==
 
== Ekonomia ==
 
== Demografia ==
 
== Kultura ==
 
== Politika ==
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Hungaria]]
 
== Lidhje të jashtme ==
5

edits