Dallime mes rishikimeve të "Gjuha angleze"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Anglishtja i takon familjes së gjuhëve [[Gjuhët indo-evropiane|indo-evropiane]] dhe degës së gjuhëve gjermanike. Rrjedh nga gjuha e vjetër e anglo-saksonëve, paraardhësve të anglezëve, që u dyndën në Gadishullin Britanik në mesjetën e hershme. Mirëpo gjatë historisë është ndikuar nga një numër i madh i fjalëve latine e frënge dhe është thjeshtuar në gramatikë duke dalluar nga gjuhët e tjera gjermanike që flitet në Evropën kontinentale.
 
[[Skeda:Anglospeak(800px).png|thumb|300px|Harta e botës me vendet ku gjuha angleze ose creole anglezeanglisht është gjuhë zyrtare (''de jure'' dhe ''de facto'') kanë shënuar me ngjyrën blu.]]
 
== Lidhje të jashtme ==
67

edits