Ndryshimi mes inspektimeve të "UNIX"

3 bytes removed ,  7 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''UnixUNIX''' (i regjistruar si ''UNIX®, disa herë i''; shkruar si ''Unix'' ose ''Unix®'') është një sistem operativ për kompjutera, fillimisht i ndërtuar në vitin 1969 nga një grup punëtorësh të [[AT&T]] në Bell Labs, që përfshinte Ken Thompson, Dennis Ritchie dhe Douglas McIlroy. Sot sistemet Unix janë të ndarë në degë të ndryshme. Përgjatë viteve, AT&T si dhe kompani të tjera fitimprurese ose jo kanë kontribuar në ndërtimin e mëtejshëm.
 
Nga viti 2007, zotëruesi i markës së regjistruar UNIX® është [[The Open Group]], një korporatë standardësh për industrinë. Vetëm sistemet që janë plotësisht të pajisur më certifikatë "Single UNIX Specification" kualifikohen si "UNIX®" (të tjerët quhen "Unix system-like" ose "Unix-like").