Ndryshimi mes inspektimeve të "Mr. & Mrs. Smith"

7.101 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 38 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q191040 (translate me))
{{Infobox Film
'''Mr. & Mrs. Smith''' është një film amerikan të vitit {{F|2005}}, nga [[Doug Liman]]. [[Brad Pitt]] dhe [[Angelina Jolie]] janë [[protagonist]]ët të këtij filmit.
| emri = Mr. & Mrs.Smith
| figura =
| titulli =
| viti = {{F|2005}}
| regjisori = [[Doug Liman]]
| producenti = {{ubl|[[Akiva Goldsman]]|[[Arnon Milchan]]|Lucas Foster}}
| autori = [[Simon Kinberg]]
| bazuar në =
| aktori = [[Brad Pitt]] <br /> [[Angelina Jolie]] <br /> [[Vince Vaughn]] <br /> [[Adam Brody]] <br /> [[Kerry Washington]]
| muzika = [[John Powell (kompozitor)|John Powell]]
| kinematografia = [[Bojan Bazelli]]
| cutter = [[Michael Tronick]]
| studio = {{ubl|[[Regency Enterprises]]|[[New Regency Productions|New Regency]]|[[Summit Entertainment]]|Weed Road Pictures}}
| shpërndarësi = [[20th Century Fox]]
| data e lëshimit = {{Film date|2005|06|07|[[Westwood, Los Angeles]], [[California]]|2005|06|10|Shtetet e Bashkuara}}
| zgjatja = 120 minutes<br />126 minutes (prerjet e regjisorit)
| shteti = Shtetet e Bashkuara
| gjuha = [[Gjuha angleze|Anglisht]]
| buxheti = $110&nbsp;million<ref name="BOM">{{cite web|url=http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=mrandmrssmith.htm|title=Mr. & Mrs. Smith|publisher=[[Box Office Mojo]]|accessdate=30 mars 2014}}</ref>
| fitimet = $104,136 (Mbretëria e Bashkuar, Malajzi, dhe Tajlandë)<ref>http://www.the-numbers.com/movie/Momentum-(2015)</ref>
| I_parapritur_nga = $478.2 million<ref name="BOM" />
| I_ndjekur_nga =
| webfaqja =
| amg_id =
| imdb_id =
}}
 
'''Mr. & Mrs. Smith''' është një film amerikan të vitit {{F|2005}}, nga [[Doug Liman]]. Në film, [[Brad Pitt]] dhe [[Angelina Jolie]] janë çift të martuar dhe befasohen kur e gjejnë se të dy janë vrasës që punojnë për agjenci dhe janë caktuar ta vrasin njërin tjetrin. Filmi bazohet në serialin amerikanë [[Mr. & Mrs. Smith (serial)|me të njëjtin emër]].
{{film-cung}}
 
Ky film gjithashtu zgjoi lidhjen mes Brad Pitt dhe Angelina Jolie.<ref>Harris, Mark. [https://www.nytimes.com/2008/10/19/movies/19harr.html?_r=2&pagewanted=all "The Mommy Track"]. ''The New York Times''. October 15, 2008. Retrieved September 30, 2011.</ref><ref>[https://www.mirror.co.uk/3am/celebrity-news/brad-pitt-reveals-he-did-fall-in-love-365272 "Brad Pitt reveals he DID fall in love with Angelina Jolie on set of Mr And Mrs Smith while still married to Jennifer Aniston"]. ''Mirror''. December 11, 2008. Retrieved September 30, 2011.</ref>
 
==Përmbajtja==
Ekzekutivi i Ndërtimit John ([[Brad Pitt]]) dhe këshilltarja për përkrahjen e teknologjisë Jane ([[Angelina Jolie]]) po u përgjigjen pyetjeve gjatë këshillimit për martesë. Çifti është martuar për "pesë ose gjashtë" vjet, por martesa e tyre po vuan deri në atë pikë sa nuk mund të mbajnë mend për herë të fundit kur bënin seks. Ata rrëfejnë historinë e takimit të tyre të parë në [[Bogotá]], [[Kolumbia|Kolumbi]], ku ata të dy ishin fshehurazi në arrati nga autoritetet kolumbiane - pasi autoritetet po kërkonin turistë që udhëtonin vetëm pas një sekretari të fundit, të dy pretenduan se ishin së bashku për të mos u marrë në pyetje . Ata shpejt u dashuruan dhe u martuan. John më vonë deklaron se Jane "i dukej mëngjesi i Krishtëlindjes" atij në ditën kur u takuan; ajo mendoi se ai dukej si "shenja" më e bukur" që ajo do të kishte parë ndonjëherë.
 
Në realitet, John dhe Jane janë të dy vrasës të aftë të kontratave që punojnë për firma të ndryshme, të dy nga më të mirët në fushën e tyre, secili fsheh profesionet e tyre të vërteta nga njëri-tjetri. ÇIfti jeton në një shtëpi të madhe të [[Arkitektura e Rilindjes Koloniale|Rilindjes Koloniale]] në periferi dhe, për të vazhduar me paraqitjet, të shoqërohen me fqinjët e tyre "konvencionalisht" të pasur (dhe që nuk pëlqehen nga secili Smith).
 
Nën këto histori kopertinash, John dhe Jane balancojnë martesën e tyre në dukje të egër - të cilën ata të dy shohin që pas disa vitesh të bëhen të shurdhër dhe mbytës - me punën e tyre të fshehtë. Kur të dy caktohen të vrasin të burgosurin e [[Agjensia e Inteligjencës së Mbrojtjes|DIA-s]] Benjamin "The Tank" Danz ([[Adam Brody]]) gjatë një transferimi, ata takohen me njëri-tjetrin në punë dhe hiti përfundon i rrahur: Danz mbijeton, ndërsa John dhe Jane caktohet të vrasin njëri-tjetrin.
 
Pasi bëri përpjekje për përshkallëzime në jetën e njëri-tjetrit, konflikti i Smiths arriti në një shkëmbim zjarri masiv që shkatërron gati shtëpinë e tyre. Në një luftë të zgjatur, të përputhur në mënyrë të barabartë, ata ngrihen me armë në fytyrat e njëri-tjetrit. John nuk pranon të qëllojë, ndjenjat e tij për Jane rindërtohen dhe e lëshon armën. Jane zbulon se ajo nuk mund ta qëllojë John.
 
Partneriteti i ripërtërirë Smith kërcënohet shpejt nga punëdhënësit e tyre, të cilët bashkojnë forcat për të eleminuar çiftin. Miku dhe bashkëpunëtori më i mirë i John, Eddie ([[Vince Vaughn]]), heq një çmim prej 400,000 dollarë për secilin Smith (ai pretendon se nuk do të dalë nga shtrati për asgjë më pak se 500,000 dollarë), por John dhe Jane e gjejnë veten nën zjarr nga një ushtri e vrasësve. Përpara një sulmi që shpërtheu shtëpinë e tyre të pockmarked, Smiths vjedhin minivin e fqinjit të tyre dhe shkatërrojnë me sukses tre sedanët e blinduar të ndjekur nga sulmuesit e tyre, të gjithë ndërsa grindeshin për stilet e tyre të luftimit dhe sekretet personale të zbuluara rishtas.
 
Pas takimit me Eddie, Smiths vendosin të luftojnë së bashku për të ruajtur martesën e tyre. Ata rrëmbejnë Danz nga burgu i tij me siguri të lartë për ta përdorur atë si një çip pazare. Danz zbulon se ai ishte thjesht karrem, i punësuar bashkërisht nga punëdhënësit e tyre pasi u zbulua se Smiths ishin martuar, me shpresën që një Smith të vriste tjetrin. John dhe Jane heqin dorë nga planet e tyre të veçanta të situatës së jashtëzakonshme dhe e bëjnë qëndrimin e tyre të fundit së bashku, duke shmangur një sulm të operativëve të armatosur rëndë brenda një dyqani për dekorimin e shtëpive.
 
Filmi përfundon me çiftin që takohet përsëri me këshilltarin e martesës ([[William Fichtner]]), ku Smiths deklarojnë se sa martesa e tyre ka lulëzuar, me John duke e inkurajuar atë të kërkojë një azhurnim në jetën e tyre seksuale (të cilit ai në heshtje i përgjigjet "10") .
 
Një përfundim alternative tregon se ata zgjodhën të transferoheshin në Romë dhe kishin një fëmijë që trashëgoi aftësitë e tyre të vrasësit.
 
==Luajtën==
{{div col|colwidth=22em}}
* [[Brad Pitt]] - John Smith
* [[Angelina Jolie]] -Jane Smith
* [[Vince Vaughn]] - Eddie
* [[Adam Brody]] - Benjamin "The Tank" Danz
* [[Kerry Washington]] - Jasmine
* [[Keith David]] - Father
* [[Chris Weitz]] - Martin Coleman
* Rachael Huntley - Suzy Coleman
* [[Michelle Monaghan]] - Gwen
* [[Stephanie March]] - Julie
* [[Jennifer Morrison]] - Jade
* [[Perrey Reeves]] - Jessie
* [[William Fichtner]] - Dr. Wexler, këshilltari i martesës
* [[Angela Bassett]] - zëri i shefës së Mr. Smith
{{div col end}}
 
==Referencat==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Filma]]
Anonymous user