Dallime mes rishikimeve të "Vorarlberg"

757 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Vorarlberg''' ({{IPA-de|ˈfoːɐ̯ʔarlbɛrk}}) është shteti federal më perëndimor (''Bundesland'') i [[Austria|Austrisë]]. Ajo ka zonën e dytë më të vogël pas [[Vjena|Vjenës]], dhe megjithëse ka popullsinë e dytë më të vogël, ajo gjithashtu ka dendësinë e dytë më të lartë të popullsisë (gjithashtu pas Vjenës). Kufizohet me tri shtete: [[Gjermania]] ([[Bavaria]] dhe [[Baden-Württemberg]] përmes Liqenit të Konstancës), [[Zvicra]] ([[Grisons]] dhe [[St. Gallen]]) dhe [[Lihtenshtajni]]. I vetmi shtet austriak që ndan një kufi me Vorarlberg është [[Tiroli]] në lindje.
{|class="toccolours" width="276" border="1" cellpadding="4" style="float: right; margin: 0 0 1em 1em; border-collapse: collapse; font-size: 95%; clear: right"
! align="center" bgcolor="#FFDEAD" | '''Flamuri shtetëror'''|| align="center" bgcolor="#FFDEAD" |'''Emblema'''
|-
| align="center" | [[Skeda:Flag_of_Vorarlberg.svg|125px]]||align="center" | [[Skeda:Vorarlberg_CoA.svg|100px]]
|-
! colspan="2" align="center" bgcolor="#FFDEAD" | '''Statistika'''
|-
| Kryeqyteti:
|[[Bregenz]]
|-
| Hapësira:
| 2.601,48 km²
|-
| Banorë:
| 366.714
|-
| [[Dendësia e popullsisë]]:
| 141 Banorë/km²
|-
| Website:
| [http://www.vorarlberg.at www.vorarlberg.at]
|-
| [[ISO 3166-2]]:
| AT-8
|-
! colspan="2" align="center" bgcolor="#FFDEAD" | '''Politika'''
|-
| Kryetari i vendit:
| [[Herbert Sausgruber]] (ÖVP)
|-
| Partia në pushtet:
| ÖVP dhe FPÖ
|-
! colspan="2" align="center" bgcolor="#FFDEAD" | '''Harta'''
|-
| colspan="2" align="center" |
|}
 
'''Vorarlberg''' është teritor/republik (bundesland) në anën perëndimore të [[Austrisë]]. Si për nga sipërfaqja, po ashtu edhe për nga numri i banorëve rradhitet në vendin e dytë të teritoreve të Austrisë. Banorët e saj dallohen për nga dialekti i tyre aleman, që është e përzier me dialektin bavarez. Kryeqyteti i saj është [[Bregenz]], [[sqt.]] ''Bregenc''.
 
 
 
 
{{AT-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Austri]]
[[Kategoria:Shtete në Austri]]