Ndryshimi mes inspektimeve të "Vorarlberg"

2.899 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Vorarlberg''' ({{IPA-de|ˈfoːɐ̯ʔarlbɛrk}}) është shteti federal më perëndimor (''Bundesland'') i [[Austria|Austrisë]]. Ajo ka zonën e dytë më të vogël pas [[Vjena|Vjenës]], dhe megjithëse ka popullsinë e dytë më të vogël, ajo gjithashtu ka dendësinë e dytë më të lartë të popullsisë (gjithashtu pas Vjenës). Kufizohet me tri shtete: [[Gjermania]] ([[Bavaria]] dhe [[Baden-Württemberg]] përmes Liqenit të Konstancës), [[Zvicra]] ([[Grisons]] dhe [[St. Gallen]]) dhe [[Lihtenshtajni]]. I vetmi shtet austriak që ndan një kufi me Vorarlberg është [[Tiroli]] në lindje.
 
{{Infobox vendbanim
|Emri =Vorarlberg
|Emri në gjuhën vendase =Vorarlberg
|Gjuha vendase =[[Gjuha gjermane|gjermanisht]]
|Lloji i vëndbanimit = [[Shtetet e Austrisë|Shtet federal]]
|Nofka =
|Moto =
|Flamuri_figura = Flag of Vorarlberg (state).svg|120px
|Flamuri_artikulli = Flamuri
|Stema_figura =Vorarlberg CoA.svg
|Stema_artikulli = Stema
|Stema_gjerësia =60px
|Pamje =
|Përshkrimi i pamjes =
|Pamje_gjerësia =
 
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti ={{AUT}}
|Shteti federal =
|Rajoni =
|Kryeqyteti = [[Bregenz]]
|Guvernorati =Markus Wallner
|Qarku =
|Bashkia =
|Komuna =
|Konteja =
|Komuniteti Autonom =
|Provinca =
|Distrikti =
|Kantoni =
|Departamenti =
|Famullia civile =
|Krahina etnografike/gjeografike =
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja =2,601.48 km<sup>2</sup><br>(1,004.44 sq mi)
|Sipërfaqja urbane =
|Sipërfaqja metropolitane =
|Sipërfaqja Tokë =
|Sipërfaqja Ujë =
|Popullsia =395,012
|Popullsia_viti =2019
|Dendësia =150/km<sup>2</sup> (390/sq mi)
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
 
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia =
|Vendasit =
|Themelimi =
|Zona Kohore =[[Central European Time|CET]] +1
|Ora Verore =[[Central European Summer Time|CEST]] +2
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë =
|Asambleja rajonale =
|Partia udhëheqëse =
|WebFaqja =http://vorarlberg.at/
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|Harta_foto =Vorarlberg in Austria.svg
|Harta_foto_shënimi =
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|harta =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g= | gjer_m= | gjer_s= | gjer_dr =
| gjat_g= | gjat_m= | gjat_s= | gjat_dr =
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësia =
|gjatësia =
}}
 
{{AT-gjeo-cung}}