Dallime mes rishikimeve të "Vorarlberg"

20 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Vorarlberg''' ({{IPA-de|ˈfoːɐ̯ʔarlbɛrk}}) është shteti federal më perëndimor (''Bundesland'') i [[Austria|Austrisë]]. Ajo ka zonën e dytë më të vogël pas [[Vjena|Vjenës]], dhe megjithëse ka popullsinë e dytë më të vogël, ajo gjithashtu ka dendësinë e dytë më të lartë të popullsisë (gjithashtu pas Vjenës). Kufizohet me tri shtete: [[Gjermania]] ([[Bavaria]] dhe [[Baden-Württemberg]] përmes Liqenit të Konstancës), [[Zvicra]] ([[Kantoni Graubünden|Grisons]] dhe [[St. Gallen]]) dhe [[Lihtenshtajni]]. I vetmi shtet austriak që ndan një kufi me Vorarlberg është [[Tiroli]] në lindje.
 
{{Infobox vendbanim