Ndryshimi mes inspektimeve të "24 Gusht"

1.287 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Reverted 1 edit by 79.106.126.253 (talk) to last revision by 1l2l3k. (TW))
Etiketa: Undo
'''Maçoku dhe Feliks'''
'''24 gushti''' është dita e 236-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 237-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 129 ditë.
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|korrik|gusht|shtator}}
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
== Ngjarje ==
* [[49 p.e.s.]] - Gjenerali i [[Julius Caesar|Cezarit]], [[Gaius Curio]] u mund në luftën e lumit të Badragasit nga [[Numidianët]] të udhëhequr nga [[Attius Varus]] dhe mbreti [[Juba I i Numidisë]]. Curio bëri vetvrasje për t'i shpëtuar robërimit.
* [[79]] - Erupton vullkani [[Mount Vesuvius]]. Qytetet [[Pompeii]], [[Herkulaneum]], dhe [[Stabiae]] zhduken nën hirin vullkanik.
* [[1391]] - Masakrohen judët në [[Palma de Mallorca]].
* [[1456]] - Kompletohet shtypja e [[Bibla e Gutenbergut|Biblës së Gutenbergut]].
* [[1511]] - [[Alfonso de Albuquerque]] i Portugalisë pushton sulltanatin e Malakës.
* [[1690]] - Themelohet qyteti [[Kolkata|Calcutta]], [[India|Indi]].
* [[1814]] - Forcat [[Britania e Madhe|britanike]] pushtojnë qytetin [[Washington, D.C.]] dhe djegin [[Shtëpia e Bardhë|Shtëpinë e Bardhë]] dhe disa ndërtesa tjera.
* [[1831]] - Është kërkuar udhëtimi i [[Charles Darwin|Çarls Darvinit]] në [[HMS Beagle|HMS ''Beagle'']].
* [[1847]] - [[Charlotte Brontë]] përfundon veprën ''[[Jane Eyre]]''.
* [[1858]] - Në [[Richmond, Virginia|Richmond]], [[Virginia]], arrestohen 90 zezakë nën akuzë për mësim ''(akuzon se kan mësuar)''.
* [[1891]] - [[Thomas Edison]] patenton kamerën filmike.
* [[1912]] - [[Alaska]] bëhet teritor i [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]].
* [[1914]] - [[LPB]]: Trupat gjermane pushtojnë qytetin [[Namur]].
* [[1939]]: [[Periudha e Nationalsozializmit|Gjermania]] dhe [[BRSS]] bien ne ujdi ne Moske per nje [[Pakt mossulmimi]], te ashtequajturin ''[[Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt|Hitler-Stalin-Pakt]]''. Kontrata e datuar me 23. gusht u pais vetem mbas mesnates per shkak tratativave te zgjatura me nenshkrimet e ministrit te jashtem [[Wjatscheslaw Michailowitsch Molotow|Molotow]] dhe [[Joachim von Ribbentrop|von Ribbentrop]].
* [[1950]] - [[Edith Sampson]] bëhet delegati i parë zezak i [[Shteteve të Bashkuara]] në [[UN]].
* [[1954]] - Presidenti brazilian [[Getúlio Dornelles Vargas]] bën vetvrasje, pasohet nga [[João Café Filho]].
* [[1960]] - Temperatura zbret në −88 °C në [[Vostok, Antarctica]] — rekord botërorë i temperaturës më të ulët.
* [[1981]] - [[Mark David Chapman]] dënohet me 20 vite heqje lirie për vrasjen e këngëtarit [[John Lennon]].
* [[1991]] - [[Ukraine]] shpall pavarësi nga [[Bashkimi Sovjetik]].
* [[1995]] - Lëshohet në përdorim [[sistemi operativ]] [[Windows 95]], prodhim i kompanisë amerikane [[Microsoft]].
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
== Lindje ==
* [[1498]] - [[Miguel da Paz]], princ austriak
* [[1863]] - [[Dragutin Lerman]], hulimtues kroat († [[1918]])
* [[1899]] - [[Jorge Luis Borges]], shkrimtar argjentinas († [[1986]])
* [[1934]] - [[Engjëll Berisha]], akademik kosovarë
* [[1948]] - [[Jean Michel Jarre]], kompozitor francez
* [[1973]] - [[Dave Chappelle]], komedian dhe aktor amerikan
* [[1981]] - [[Chad Michael Murray]], aktor filmi amrerikan
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
== Vdekje ==
* [[1572]]. - [[Gaspard de Coligny]], udheheqes ushtarak - admiral francez(* [[1519]].)
*
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
== Festa dhe përvjetore ==
* Dita e Pavarsisë së [[Ukraina|Ukrainës]]
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
[[Kategoria:Gusht]]
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
 
'''Maçoku dhe Feliks'''
Anonymous user