Dallime mes rishikimeve të "Ismail Zhabjaku"

76 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Ismail Zhabjaku''' lindi më([[Shkodër]], [[4 mars]] të vitit [[1932]] - [[Shkodër]],1992) [[Shqipëri]],ka ështëqenë regjisor, skenarist dhe aktor shqiptar.<ref>{{Cite book|title=Enciklopedi e Kinematografise Shqiptare|last=Hoxha|first=A. T.|publisher=Toena|year=2002|isbn=|location=|pages=438-439}}</ref>
 
(1932 – 1992)
== Biografia ==
Nje homazh per rregjizorin / aktorin shkodran ne diten e lindjes. I paharruar kujtimi i tij.
Lindi më 4 mars të vitit 1932 në Shkodër. Kreu studimet ne Insitutin e Larte te Arteve ne Tirane ne degen e kantos dhe dramaturgjise ne vitin 1966. Punon per nje fare periudhe jashte profesionit te tij ne Puke e me pas emerohet ne Kinostudio si asistent rregjizore ne filmat “Gjurma” (1970) me regji te K. Dhamo; “Lugina e pushkatareve” (1970) me regji te V. Celi, T. Bozo; “Operacioni zjarri” (1973) me regji te M. Fejzo; “Brazdat” (1973) regjizor K. Dhamo. Ismail Zhabjaku ka interpretuar edhe si aktor ne disa role te vogla ne filmat artistik si: “Lugina e pushkatareve” (1970); “Kapedani” (1972); “Ndergjegjia” etj.
Respekte !!!
 
Ismail Zhabjaku lindi më 4 mars të vitit 1932 në Shkodër. Eshtë regjisor, skenarist dhe aktor. Nje emer i madh ne rregjizuren e kinematografise shqiptare.
Ne vitin 1973, xhiron filmin e pare dokumentare “Mozaik kengesh dhe vallesh popullore” dhe po ne te njejtin vit “Kendojne femijet tane” . Filmi i tij i pare artistik si rregjizore eshte ai me titullin “Lume drite” 1975, nje film i suksesshem i cili mbeti edhe filmi me i mire i tij. Filma te tjere qe mbajne firmen e Ismail Zhabjakut ne rregjizure jane edhe “Yjet mbi Drin” (1979); “Balonat” (1979); “Karnavalet”“[[Karnavalet]]” (1980) bazuar te vepra e [[Spiro Çomora|Spiro Çomorës]] ''[[Karnavalet e Korçës (libër)|Karnavalet e Korçës]]''; “Shtëpia jonë e përbashkët” (1981); “Fejesa e Blertës” (1984).
Kreu studimet ne Insitutin e Larte te Arteve ne Tirane ne degen e kantos dhe dramaturgjise ne vitin 1966. Punon per nje fare periudhe jashte profesionit te tij ne Puke e me pas emerohet ne Kinostudio si asistent rregjizore ne filmat “Gjurma” (1970) me regji te K. Dhamo; “Lugina e pushkatareve” (1970) me regji te V. Celi, T. Bozo; “Operacioni zjarri” (1973) me regji te M. Fejzo; “Brazdat” (1973) regjizor K. Dhamo. Ismail Zhabjaku ka interpretuar edhe si aktor ne disa role te vogla ne filmat artistik si: “Lugina e pushkatareve” (1970); “Kapedani” (1972); “Ndergjegjia” etj.
Me filmin “Karnavalet” (1980) ekranizimi i vepres se Spiro Comores “Karnavalet e Korces” arriti te percjelle jo vetm vlerat dramaturgjike dhe muzikore, por krijoj nje harmoni midis interpretimit aktorial e atij vokal, mizanskenes regjizorjale dhe pergjithesisht imazhit filmik. Ky sukses e coj vetvetiu edhe ne prodhimin e dyte te filmit muzikor ate te “Fejesa e Blertes” , por qe nuk arriti dot ta perfundoje mbasi u semur rende. (Filmi u perfundua nga aktori/rregjizori Besim Kurti).
Ne vitin 1973, xhiron filmin e pare dokumentare “Mozaik kengesh dhe vallesh popullore” dhe po ne te njejtin vit “Kendojne femijet tane” . Filmi i tij i pare artistik si rregjizore eshte ai me titullin “Lume drite” 1975, nje film i suksesshem i cili mbeti edhe filmi me i mire i tij. Filma te tjere qe mbajne firmen e Ismail Zhabjakut ne rregjizure jane edhe “Yjet mbi Drin” (1979); “Balonat” (1979); “Karnavalet” (1980); “Shtëpia jonë e përbashkët” (1981); “Fejesa e Blertës” (1984).
Me filmin “Karnavalet” (1980) ekranizimi i vepres se Spiro Comores “Karnavalet e Korces” arriti te percjelle jo vetm vlerat dramaturgjike dhe muzikore, por krijoj nje harmoni midis interpretimit aktorial e atij vokal, mizanskenes regjizorjale dhe pergjithesisht imazhit filmik. Ky sukses e coj vetvetiu edhe ne prodhimin e dyte te filmit muzikor ate te “Fejesa e Blertes” , por qe nuk arriti dot ta perfundoje mbasi u semur rende. (Filmi u perfundua nga aktori/rregjizori Besim Kurti).
Per arsye shendetesore, mbas xhirimit te 5 filmave artistike eshte i detyruar te shkeputet nga kinematografia.
Nuk duhen lene ne harrese edhe nje seri dokumentaresh me metrazh te shkurter: 1973–“Kendojne femijet tane; 1975–“Drite ne tunel”; 1975–“Kenga jone ne festival; 1976–“Toka”;1977–“Biografia e nje nene”;1977-“Anes Bunes”; "Mozaik kengesh e vallesh popullore"; 1977–“Unitet qe mposht termetet”;1978-“Qytet i lashte, qytet i ri”;
Ne dy filma te tjere shqiptare ai ka qene edhe skenarist: “Karnavalet” (1980); “Fejesa e Blertës” (1984); Nderron jete pas nje semundje te rende ne vitin 1992.<ref>{{Cite book|title=Enciklopedi – Teatri dhe Kinematografia Shqiptare|last=Papagjoni|first=Josif|publisher=|year=2009|isbn=|location=|pages=557}}</ref>
 
_________________________
Burimi i informacionit: “Enciklopedi e Kinematografise Shqiptare” A. T. Hoxha – Toena 2002 / f. 438-439 / “Enciklopedi – Teatri dhe Kinematografia Shqiptare” J. Papagjoni Toena 2009 / f. 557.
Fotot jane kontributi i administratoreve te faqes.
== Filmografia ==
=== Regji ===
# [[Kapedani]] ({{F|1972}}) si Sekretari i Partisë i Kooperativeës
 
== Referencat ==
<references />{{biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
992

edits