Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (U kthyen ndryshimet e 217.73.142.99 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.)
Etiketa: Rollback
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
=== Masakra e Belgjikës ===
 
Në [[Belgjikë]], trupat gjermane, nga frika e ushtarëve guerile të Francës dhe Belgjikës, masakruan banorët e qytetit të Andenne (211 të vdekur), Tamines (384 të vdekur), dhe Dinant (612 të vdekur). Në 25 gusht 1914, gjermanët i vunë zjarrin qytetit Leuven, dogjën librarinë me afërsisht 230,000 libra , vranë 209 civile dhe detyruan 42,000 të evakuoeshin. Këto veprime sollën dënim në mbarë botën.
 
== Teknika ==
Anonymous user