Ndryshimi mes inspektimeve të "Albawings"

431 bytes added ,  1 vit më parë
Shpëtim i burimeve 2 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shpëtim i burimeve 2 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0)
'''Albawings Sh.p.k''' është një kompani ajrore shqiptare e themeluar në vitin 2015 nga Gentian Kole dhe Dhimitër Tola. Albawings operon momentalisht me tre avion , të lëshuar nga kompania ajrore Blue Panorama. Baza nga ku operon kjo kompani është [[Aeroporti Nënë Tereza]].
 
Në datë 24 [[qershor]] 2016 [[Autoriteti i Aviacionit Civil]] Shqiptar ka lëshuar Licensën e Operimit për operatorin “Albawings” sh.p.k, për autorizimin e kryerjes së shërbimeve ajrore, transport të pasagjerëve, postës ose ngarkesave për qëllime fitimi.<ref>{{Cite web |url=http://www.aac.gov.al/2016/07/05/vendim-aol-albawings/ |title=Kopje e arkivuar |accessdate=13 shtator 2016 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20161222030521/http://www.aac.gov.al/2016/07/05/vendim-aol-albawings/ |archivedate=22 dhjetor 2016 |url-status=dead }}</ref>
 
==Flota Ajrore==
 
Kompania ajrore momentalisht operon me një [[Boeing 737-500]] (ZA-AWA),dhe dy [[Boeing 737-400]] (ZA-AWB) (ZA-ALB) të përshtatshëm për fluturime të shkurtra drejt Europës e kryesisht [[Italisë]], si destinacion kryesor.<ref>{{Cite web |url=http://albawings.com/web/about/ |title=Kopje e arkivuar |accessdate=13 shtator 2016 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20160916123243/http://albawings.com/web/about/ |archivedate=16 shtator 2016 |url-status=dead }}</ref>
 
<center>