Ndryshimi mes inspektimeve të "Aleanca e shenjtë"

ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Gusht → gusht duke përdorur AWB)
''Aleanca e shenjtë'' thirrej marrëveshja e bërë më [[26 gusht]] [[1815]] në mes të Perandorisë Ruse, Perandorisë Austriake dhe Prusisë.
Aleanca e shenjtë filloi që në shtator 1814 deri më 9 Korrik 1815.
Në këtë Aleancë morrën pjesë Prusia,Austria dhe Rusia,e me vonë u bashkua dhe Holana e Franca.
 
[[Skeda:Holy Alliance.png|parapamje|200px|Aleanca e shenjtë]]
 
Kjo marrëveshje ishte nxitur nga ana e perandorit rus Aleksandërit I-rë dhe pas vendosjes së saj, marrëveshja u zgjerua me pranin e shteteve tjera. Me këtë marrëveshje, mbretërit deklaronin qëndrimin e tyre për mirëmbajtjen e fesë, paqes dhe drejtësisë. Në shenjë të kësaj marrëveshje u mbajtën kongresi evropian në Ahën ([[1818]]), në Tropau ([[1820]]), në Laibach (Lubjanë, [[1821]]), dhe në Veronë ([[1822]]). Rrjedha politike të ngushta me marrëveshjen si duket nuk ka pasur, mirëpo kjo shprehje u lidhë ngushtë shprehjen e politikës restauruese. Marrëveshja u thye si pasoj e interesave kundërthënëse të perandorëve me rastin e luftës greke për pavarësi.
Në këtë Kongres u modifikua edhe harta gjeografike.
 
[[Kategoria:Historia e Evropës]]
Anonymous user