Ndryshimi mes inspektimeve të "Rajonet e Anglisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Berishasinan zhvendosi faqen '''Rajonet e Anglisë''' tek Rajonet e Anglisë)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Rajonet''', të njohura më parë si '''Rajonet e Zyrës së Qeverisë''', janë niveli më i lartë i [[NdarjaNjësitë administrative e Anglisë|ndarjes administrative në Angli]]. Midis 1994 dhe 2011, nëntë rajone kishin zëvendësuar zyrtarisht funksionet brenda qeverisë. Ndërsa ata nuk e përmbushin më këtë rol, vazhdojnë të përdoren për qëllime statistikore dhe për disa qëllime administrative. Ata përcaktojnë votimet (zonat elektorale) për qëllime të zgjedhjeve në Parlamentin Evropian. Eurostat gjithashtu i përdor ato për të demarkuar Nomenklaturën e Njësive Territoriale për Statistikat (NUTS) rajone ("NUTS 1 rajone") brenda [[Bashkimi Evropian|Bashkimit Evropian]]. Rajonet zakonisht ndjekin kufijtë e rajoneve të mëparshme standarde, të vendosura në vitet 1940 për qëllime statistikore.