Dallime mes rishikimeve të "Gjuha rome"

1 byte removed ,  2 vjet më parë
Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0
v
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0)
Pushtimi mongol i Europës duke filluar në gjysmën e parë të shekullit të trembëdhjetë shkaktoi një tjetër migrim në perëndim. Romët arritën në Evropë dhe më pas u përhapën në kontinentet e tjera. Distancat e mëdha midis grupeve të shpërndara rome çuan në zhvillimin e dallimeve të komunitetit lokal. Ndikimet e ndryshme lokale kanë ndikuar shumë në gjuhën moderne, duke e ndarë atë në një numër dialektesh të ndryshme (fillimisht ekskluzivisht rajonale).
 
Sot romët fliten nga grupe të vogla në 42 vende evropiane.<ref>[https://web.archive.org/web/20090608120021/http://www.standards.dfes.gov.uk/ethnicminorities/raising_achievement/gypsy_travellerachievement/? "Gypsy, Roma and Traveller Achievement"]. Ethnic Minority Achievement. Archived from [http://www.standards.dfes.gov.uk/ethnicminorities/raising_achievement/gypsy_travellerachievement/ the original] on 2009-06-08. Retrieved August 12, 2012.</ref> Një projekt në Universitetin e Mançesterit në Angli po transmeton dialekte romake, shumë prej të cilave janë në prag të zhdukjes, për herë të parë.
 
== Burimet ==