Dallime mes rishikimeve të "Eukarioti"

No change in size ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Të dhëna nga artikulli "Qeliza eukariote")
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Qelizat eukariote ==
Janë qeliza që përmbajnë strukture komplete mbrenda membranës qelizore, për dallim nga Prokariotet, qelizat eukariote përmbajnë membranën qelizore që mban me vete materialin gjenetik. Organelet qelizore me te shpeshta që gjindengjenden mrenda membranës janë : Mitokondritë, Kloroplastet dhe Aparati i Golgjit., Mirëpomirëpo kemi edhe shume organele te tjera që kanë funksione te ndryshme, ato janë : Ribozome, Lizozome, Rrjeti endoplazmatik etj.
 
== Shiko edhe këtë ==
Anonymous user