Dallime mes rishikimeve të "Kapiteni (futboll)"

Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0
vNo edit summary
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të prishura.) #IABot (v2.0)
[[File:Captain Armband (soccer).png|thumb|Shirit krahu, që vishet nga kapitenët.|113x113px]]
 
'''Kapiteni''' i [[Skuadra (futboll)|skuadrës]] së [[Futbolli|futbollit]] është anëtar i [[Skuadra (futboll)|skuadrës]], i zgjedhur për qenë përgjegjësi i saj në fushë. Shpesh kapiten i skuadrës është anëtari më i vjetër apo më i përvojshëm i skuadrës, ose një lojtar me ndikim të madhë në lojë. Zakonisht, kapiteni i skuadrës identifikohet nga mbajtja e një shiriti në krah, i cili quhet ''shiriti i kapitenit''.<ref>[{{Cite web |url=http://www.tc-united.com/index.php/adults/captain-responsibilities |title=TC United - Captain Responsibilities] |accessdate=30 gusht 2015 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20131208223854/http://tc-united.com/index.php/adults/captain-responsibilities |archivedate=8 dhjetor 2013 |url-status=dead }}</ref>
 
== Zëvendëskapiteni ==