Ndryshimi mes inspektimeve të "Kazakistani"

210 bytes added ,  1 vit më parë
Shpëtim i burimeve 2 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shpëtim i burimeve 2 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
Kazakistani është republikë presidenciale, ku pushteti i presidentit është zgjeruar dukshëm me kushtetutën e fundit të viti 1995. Kreu i shtetit, që emëron kryeministrin dhe mibkëqyr punën e qeverisë, zgjidhet nga populli për mandat 7-vjeçar.
 
Presidenti Nazerbajev ushtron kontroll të rreptë mbi politikën shtetërore. Liderë të opozitës dhe gazetarë janë vrarë në vitet e fundit, ndërsa vëzhguesit perëndimorë në përgjithësi nuk i vlerësojnë si të lira dhe të ndershme zgjedhjet në Kazakistan. Megjithatë, Kazakistani shihet si shteti dominues në Azinë Qendrore.<ref>[http://www.rferl.org/featuresarticle/2008/5/3442f45a-7517-425d-956c-78d0c6af7ac2.html Medvedev Visit Underscores Kazakh Victory Over Uzbekistan For Regional Dominance] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20080528014300/http://www.rferl.org/featuresarticle/2008/5/3442f45a-7517-425d-956c-78d0c6af7ac2.html |date=28 maj 2008 }} Radio Evropa e Lirë</ref>
 
Vendi është anëtar i disa organizatave ndërkombëtare: Kombeve të Bashkuara, Partneritetit për Paqe të NATO-s, Bashkimit të Shteteve të Pavarura dhe Organizatës për Bashkëpunim të Shanghait. Më 2010, Kazakistani do të kryeojë OSBE-në, ndërsa më 2001 do të bashkojë doganat me Rusinë dhe Bjellorusinë.
{{Commonskat|Kazakhstan|Kazakistani}}
* [http://www.president.kz/ President of the Republic of Kazakhstan]
* [https://web.archive.org/web/20060706000910/http://www.kz/ Welcome to Kazakhstan!!!]
* [http://www.government.kz/ Government of Kazakhstan][In Kazakh & Russian]
* [http://www.nationalbank.kz/?switch=eng National Bank of Kazakhstan]