Dallime mes rishikimeve të "Lista e tempujve të mëdhenj hindu"

Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0
v (added Category:Tempuj using HotCat)
(Shpëtim i burimeve 1 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
| Yogyakarta, [[Indonezia|Indonezi]]
| '''[[Kandit e Indonezisë|Kandi]] Prambanani''' ose '''Kandi Rara Jonggrangu''' është një grup tempujsh hindu të shekullit të IX në Javan qendrore të [[Indonezia|Indonezisë]], kushtuar Trimurtit, shprehje e zotit Krijues ([[Brahma]]), Konservues ([[Vishnu]]) dhe Shkatërrues ([[Shiva]]). Grupi tempullor gjendet afërsisht 17 km në veri-lindje të qytetit të Yogyakartas në kufirin midis Javas Qendrore dhe provincave Yogyakarta.<ref>[http://whc.unesco.org/en/list/642 Prambanan Temple Compounds – UNESCO World Heritage Centre]</ref>
Kompleksi, pjesë e trashëgimisë botërore të [[UNESCO]]-s, është tempulli më i madh në Indonezi dhe një nga më të mëdhenjtë në [[Azia Juglindore|Azinë Jug-lindore]]. Është i karakterizuar nga arkitektura e tij e lartë dhe majëzore, tipike e [[Arkitektura tempujve hindu|Arkitekturës së tempujve hindu]] dhe nga lartësimi 47 m i ndërtesës qendrore brenda një kompleksi të madh tempujsh individualë.<ref>{{Cite web |url=http://www.borobudurpark.co.id/prambanan-temple-complex.html |title=Kopje e arkivuar |accessdate=16 korrik 2016 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20111006124908/http://www.borobudurpark.co.id/prambanan-temple-complex.html |archivedate=6 tetor 2011 |url-status=dead }}</ref> Prambanani tërheq vizitorë të shumtë nga gjithë bota.<ref>[http://www.indonesia-tourism.com/yogyakarta/prambanan-temple.html Prambanan Temple]</ref>
|-
|7