Ndryshimi mes inspektimeve të "V-Model (zhvillimi i softuerit)"

Shpëtim i burimeve 3 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0
(Shpëtim i burimeve 3 dhe etiketim 0 si të vdekura.) #IABot (v2.0)
[[Image:Systems Engineering Process II.svg|thumb|400px|V-modeli,i Systems Engineering Process.<ref name = "FHWA 05">[http://www.itsdocs.fhwa.dot.gov/jpodocs/repts_te/14158.htm ''Clarus Concept of Operations.''] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090705102900/http://www.itsdocs.fhwa.dot.gov/jpodocs/repts_te/14158.htm |date=5 korrik 2009 }} Publication No. FHWA-JPO-05-072, Federal Highway Administration (FHWA), 2005</ref>]]
 
'''V-modeli''' paraqet një [[software development process|proces për zhvillimin e softuerit]] (gjithashtu aplikohet në zhvillimin e harduerit)
 
* [http://www.bucanac.com/documents/The_V-Model.pdf A paper by Christian Bucanac]
* [https://web.archive.org/web/20070929144804/http://www.iacis.org/iis/2004_iis/PDFfiles/Boggs.pdf The SDLC and SixSigma]
* [https://web.archive.org/web/20070423113916/http://www.elucidata.com/refs/sdlc.pdf SDLC for small and medium DB applications]
 
{{uml}}