Ndryshimi mes inspektimeve të "Montreali"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
→‎Referimet: Referenca -> Referime duke përdorur AWB
v (→‎Referimet: Referenca -> Referime duke përdorur AWB)
 
Montreal ishte inkorporuar si një qytet në vitin 1832. Hapja e anijeve Canal Lachine lejohej të anashkalonte Lachine Rapids, ndërsa ndërtimi i urës Victoria themeluar ne Montreal ishte një qendër e madhe hekurudhore. Udhëheqësit e komunitetit Montreal të biznesit kishte filluar të ndërtonin shtëpitë e tyre në Mile Square Artë rreth vitit 1850. Nga 1860, ai ishte qyteti më i madh në British Amerikën e Veriut dhe qendra padiskutueshëm ekonomike dhe kulturore e Kanadasë.
 
== ReferencatReferimet ==
{{referenca}}