Dallime mes rishikimeve të "Kombinatorika"

v
→‎Referimet: Referenca -> Referime duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 60 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q76592 (translate me))
v (→‎Referimet: Referenca -> Referime duke përdorur AWB)
'''Kombinatorika analitike''' merret me studimin e strukturave kombinatorike duke shfrytëzuar konceptet nga [[Analiza komplekse]] dhe nga [[Teoria e gjasës]]. Përderisa kombinatorika numerike nxjer formula eksplicite duke i shfrytëzuar p.sh [[funksionet gjeneratrisa]] kombinatorika analitike përfundimet i jep me [[formula asimptotike]].
 
== ReferencatReferimet ==
* Bjorner, A. and Stanley, R.P., [http://www-math.mit.edu/~rstan/papers/comb.pdf ''A Combinatorial Miscellany'']
* Graham, R.L., Groetschel M., and Lovász L., eds. (1996). ''Handbook of Combinatorics'', Volumes 1 and 2. Elsevier (North-Holland), Amsterdam, and MIT Press, Cambridge, Mass. ISBN 0-262-07169-X.