Dallime mes rishikimeve të "Mikrovalët"

No change in size ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: Mikrovalë (angl. ''„microwaves“'') janë brezi i valëve me gjatësi decimetri, centimetri dhe milimetri. Me Mikrovalë kuptohen [[Valët elektromagnetike|valë elektrom...)
 
v
Mikrovalë ([[anglisht|angl.]] ''„microwaves“'') janë brezi i valëve me gjatësi decimetri, centimetri dhe milimetri. Me Mikrovalë kuptohen [[Valët elektromagnetike|valë elektromagnetike]] gjatësia e të cilave gjendet brenda 1 m unddhe 1 mm që i përgjegjet një brezi të frekuencës prej 300  [[Hz|MHz]] deri 300 GHz.
 
Mikrovalët gjejnë batim të gjerë në aparate, instrumente të ndryshme elektroteknike si që është p.sh: Radari, Furra me mikrovalë, në tekniken Plasma (TV, PC etj.), sistemet e komunikimit ajrorë ([[Celulari]], [[Bluetooth]], [[Televizioni satelitor]], [[WLAN]]) si dhe tek senzorë e ndryshëm. Po ashtu në qarqet ushtarake flitet për një armë me mikrovalë si armë rrezatuese p.sh. [[Active Denial System|ADS]].