Dallime mes rishikimeve të "Bretanja (rajon)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(U zëvendësua COA_fr_BRE.svg me Armoiries_Bretagne_-_Arms_of_Brittany.svg)
v
|Përshkrimi i pamjes =
<!--Administrimi territorial-->
|Prefektura = [[RenesRennes]]
|Nr. Departamenteve = 4
|Nr. Qarqeve = 15
|Harta = Bretagne in France.svg
}}
'''Bretanja''' (ose ''Bretanjë''; [[Gjuha bretoneze|bretonisht]]: ''Breizh'', [[Gjuha frënge|frëngjisht]]: ''Bretagne'' {{IPA-fr|bʁə.taɲ||fr-Bretagne.ogg}}) është një [[Rajonet e Francës|rajon administrativ]] i [[Franca|Francës]]. Rajoni përbëhet nga katër departamente, qyteti kryesor i rajonit është [[RenesRennes]], por qyteti [[Brest]] është historikisht më i rëndësishëm.
 
Rajoni kufizohet në veri nga [[Kanali i la Manshit|Kanali i Manshit]], në jug nga [[Gjiri i Biskajës]], gjendet në perëndimin e madh francez dhe kufizohet me dy rajonet franceze [[Normandia e Poshtme|Normandinë e Poshtme]] dhe [[Pays de la Loire]].