Dallime mes rishikimeve të "Dollia e dasmës sime"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: Automated text replacement (-egjizor +egjisor))
<!-- ... këtu përfundon tabela ... -->
 
'''Dollia e dasmës sime''' është një [[Lista e filmave shqip|film shqip]] i krijuar në vitin 1978. Regjia: Mark Topallaj, Skenari: Ruzhdi Pulaha, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Hajg Zaharjan.
 
=== Përmbajtja e filmit ===
Ekranizim i novelës “Nusja e humbëtirës”. Bela përgatitet të shkojë nuse në shtëpinë e Ganiut të fejuarit të saj që do të dalë partizan në mal. Ngjarjet zhvillohen gjatë udhëtimit të karvanit të nuses i cili gjen rrugës një partizan të plagosur. Ganiu ndihmon partizanin dhe e le Belën në shtëpinë e tij. Bela vendos të dalë partizane që ditën e parë të nusërisë.
 
=== Lidhje të jashtme===
 
 
{{film-cung}}
Anonymous user