Ramize Gjebrea: Dallime mes rishikimesh

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 4 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 4 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
Rreshti 5:
 
== Hetimi dhe gjykimi me vdekje - pushkatim ==
Më 16 shkurt të vitit 1944 në [[Ramicë]], [[Vlorë]] u bë një hetim për sjellje ''imorale dhe shkelje të moralit partizan''. Sipas verbalit të hetimit, partizani [[Zaho Koka]], një ish-bari, dhe Gjebrea pohuan se ''ishin puthur dhe se kishin përkëdhelur njëri-tjetrin'', ndërsa [[Ramadan Xhangolli]], i dërguar nga Komiteti Qendror i [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë Komuniste të Shqipërisë]], i akuzoi ata që kishin pasur sjellje imorale. Zaho Koka pretendoi se ai nuk e dinte se në kohën e fakteve Gjebrea ishte e fejuara e [[Nako Spiru|Nako Spirut]].<ref name=Peci>{{cite news|last=PEÇI|first=ADMIRINA|title=EKSKLUZIVE/ Gjykimi [[Zaho Koka]] dhe Ramize Gjebrea|url=http://www.shqiptarja.com/dossier/2711/ekskluzive--si-e-shiti-zaho-koka-ramize-gjebrene-189112.html|newspaper=Shqiptarja|date=29 November 2013|access-date=9 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20171209100333/http://shqiptarja.com/dossier/2711/ekskluzive--si-e-shiti-zaho-koka-ramize-gjebrene-189112.html|archive-date=9 dhjetor 2017|url-status=dead}}</ref> Më 4 Mars 1944 gjykata e dënoi Gjebrean me vdekje, por fali Kokën, edhe pse i hoqi vërejtjen brenda Partisë. Koka në vitin 1942 u fut në [[Brigada e V-të Sulmuese|Brigadën e Pestë Sulmuese]], duke marrë dhe rolin e zv/ komisarit të Batalionit të III të kësaj Brigade, u njoh me Ramizenë duke pasur dhe një raport dashurie me njëri-tjetrin. Zaho u viktimizua duke u bë një ''kurth'' hetim për sjellje ''imorale dhe shkelje të moralit partizan''<ref name="Gjidede">{{cite news|last=Gjidede|first=Gjidede|title=Gjidede, Pavllo (2002). ''Dashuri & plumba Pavllo Gjidede Dashuri & Plumba Ramize Gjebrea & Zaho Koka : ditari & giyqi partizan''. Tirane: Himara Press|url=http://shqiptarja.com/dossier/2711/ekskluzive--si-e-shiti-zaho-koka-ramize-gjebrene-189112.html|}}</ref>,
Kjo i kushtoi shumë të dyve, pasi Shtabi i Përgjithshëm vendosi që të bëj gjyq ushtarak ndaj Ramize Gjebresë duke e pushkatuar atë, ndërsa për Zahon u mor një masë më e lehtë, duke e larguar nga të gjitha funksionet në Brigadë. Kjo detyroi Zahon të futej në dëshpërim dhe në qershor të vitit 1944 i del përpara autokolonës gjermane dhe përballet me plumbat e tyre.Në mesin e shekullit të shkuar ata morën pjesë në luftën antifashiste, ku simbol mbetet Zaho Koka. Në reflektimet e ditëve të sotme ai është pa mëdyshje hero dhe viktimë, pasi luftoi trimërisht kundër pushuesve, sikurse u bë kurban i atyre me të cilët e bashkoi çlirimi i vendit. Zaho Koka në ato vite u lidh në një dashuri të madhe me Ramize Gjebrenë, gjithashtu në forcat partizane, gjë që i kushtoi jetën si njërit dhe tjetrit. Ndryshe nga Ramizeja, Zaho u shpallë “[[Titulli "Hero i Popullit" në Shqipëri|Hero i Popullit]]” dhe gjatë ''gjithë viteve të komunizmit është nderuar si një luftëtar i zoti i rënë në luftë''. Gjebrea u ekzekutua dy ditë më vonë, më 6 Mars 1944, përballë 400 partizanëve të Brigadës së V Sulmuese. Tre partizanët (dy meshkuj dhe një femër) shtinë që të tre në ajër plumbin e tyre të parë. Në këtë pikë Gjebrea ulëriti ''"Mos më qëlloni nga mbrapa. Unë pres tuaj plumbat të jenë të ndryshe.
Më qëlloni'', dhe atëherë ata i gjuajtën, dhe Gjebrea ra e vdekur.<ref name=Veizi>{{cite news|last=Veizi|first=Leonard|title=''Ramize Gjebreja, ja si u pushkatua para 400 burrave''|url=http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=14611&kat=103|newspaper=Shekulli|access-date=9 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20140313025305/http://shekulli.com.al/web/p.php?id=14611&kat=103|archive-date=13 mars 2014|url-status=dead}}</ref>
 
[[Liri Belishova]], i cila më vonë u bë gruaja e [[Nako Spiro]], dëshmoi në një intervistë të vitit 2010 që gjykata partizane kish ndjekur urdhër nga [[Enver Hoxha]] për të ekzekutuar Gjebrean. Sipas Belishovës, urdhri i Hoxhës u bazua në rekomandimet e Dushan Mugoshës, i dërguari i [[Josip Broz Tito|Josip Broz Titos]] për të ndihmuar [[Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare|Lëvizjes Çlirimtare Kombëtare]]. Ajo gjithashtu tha se ''Gjebrea kishte një inteligjencë dhe gojëtari që ishin të pakrahasueshme me ato të grave të tjera shqiptarë të përfshira në Ushtrinë Çlirimtare dhe se përpara se të dilte partizane kishte qenë femra e vetme që marrë pjesë në veprimet guerilase ne qytet''.<ref>{{cite news|last=Balkanweb|title=Liri Belishova: Ramize Gjebrea u vrame urdhër të Enver Hoxhës|url=http://news.al/lajme/artikull/iden/1046840887/titulli/Liri-Belishova-Ramize-Gjebrea-u-vrame-urdher-te-Enver-Hoxhes|access-date=9 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20140111173451/http://news.al/lajme/artikull/iden/1046840887/titulli/Liri-Belishova-Ramize-Gjebrea-u-vrame-urdher-te-Enver-Hoxhes|archive-date=11 janar 2014|url-status=dead}}</ref><ref>I[http://www.gazetadita.al/ismail-kadare-historia-e-vertete-e-ramize-gjebrese/ Ismail Kadare: Historia e vërtetë e Ramize Gjebresë |url=http://www.gazetadita.al/ismail-kadare-historia-e-vertete-e-ramize-gjebrese]</ref>
 
Në dhjetor të 2013, revista "[[Shqiptarja.com|Shqiptarja]]" botoi për herë të parë ditarin personal të Gjebreas.<ref name=Peci2>{{cite news|last=Peci|first=Adelina|title=''Ramize Gjebrea, del në dritë ditari i mbajtur në luftë''|url=http://www.shqiptarja.com/dossier/2711/ramize-gjebrea-del-n--drit--ditari-i-mbajtur-n--luft--189635.html|date=December 3, 2013|access-date=9 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20160307005833/http://shqiptarja.com/dossier/2711/ramize-gjebrea-del-n--drit--ditari-i-mbajtur-n--luft--189635.html|archive-date=7 mars 2016|url-status=dead}}</ref>
 
== Referencat ==