Dallime mes rishikimeve të "Korrupsioni"

162 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (U kthyen ndryshimet e 37.26.83.50 (diskutimet) në versionin e fundit nga Addbot.)
Etiketa: Rollback
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
== Korrupsioni në drejtësi ==
'''Korrupimi juridik''' paraqet shkelje të rendit kushtetues, për shkak se godit garancitë kushtetuese për liritë dhe të drejtat e njeriut dhe të qytetarit dhe për pasojë, ushtrimi i shërbimeve publike merr karakter të kryerjes së tyre vetëm për ata qytetarë që janë në gjendje ose mund t´i paguajnë ato shërbime.<ref name=EStavileci>[[Esat Stavileci]] : [http://esat.stavileci.com/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=53 Kontribute për studentë] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20070513101454/http://esat.stavileci.com/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=53 |date=13 maj 2007 }}</ref>
 
'''Korruptimi ekonomik''' shpie kah krijimi i pozitës së privilegjuar të individëve dhe grupeve të tyre për shkak të pozitës monopolistike në porosite, furnizimet dhe punët publike duke zëvendësuar ligjshmëritë e shëndosha të ekonomisë së tregut dhe të konkurrencës së hapur e të lirë me dukuritë shkatërruese që i kundërvihen atyre ligjshmërive. <ref name=EStavileci />