Ndryshimi mes inspektimeve të "Suedia"

248 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
{{Pp}}{{Dyshim-ref-sek}}
 
Për kulturën e shqiptarëve në Suedi përkujdeset shteti suedez dhe disa shoqata të mërgimtarëve. Suedia ishte një ndër vendet e para të cilën zgjodhën mërgimtaret e parë në shumicë të mbas vitit 1981, gjegjësisht mbas [[Demonstratat e `81-shit|demonstratave të 81-shit]]<ref><tt>Milaim Zeka në "Uppdrag Granskning : Tillbaka till Kosovo" - STV</tt> nxierr më 27 korrik 2009 17:25 nga: <tt>"[http://www.rtklive.com/s_video/parrotlla.asx PARROTLLA] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090205015749/http://rtklive.com/s_video/parrotlla.asx |date=5 shkurt 2009 }}"</tt>.</ref>. Shumica (mbi 50 000) e këtyre emigrantëve u deportuan dhe dëbuan në mënyrë masive në fillim të viteve 90 të shekullit të kaluar.<ref><tt>"Uppdrag Granskning : Tillbaka till Kosovo" - STV</tt> nxierr me 27 korrik 2009 17:25 nga : <tt>"[http://www.rtklive.com/s_video/parrotlla.asx PARROTLLA] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090205015749/http://rtklive.com/s_video/parrotlla.asx |date=5 shkurt 2009 }}"</tt> .</ref>. Vendimi dhe organizimin e deportimit e kishte marrur përsipër qevera suedeze në bashkëpunim me qeverinë e Millosheviqit e cila në atë kohë kryente masakra në Ballkan. Siç ishte e pritur, një pjesë e madhe e tyre që nuk gjeti strehim në ndonjë vend tjetër u masakrua apo u torturua në mënyra e forma të ndryshme.
 
== Transporti ==