Dallime mes rishikimeve të "Vera Zvonareva"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
|Freskimi = 13 gusht 2012
}}
'''Vera Zvonareva''' ([[Gjuha ruse|rusisht]]: '''Вера Игоревна Звонарёва'''; ka lindur më [[7 shtator]] [[1984]], në [[Moskë]]) është teniste ruse, ish Raketa № 2 e botës në lojë individuale. Medaliste bronzi në [[Peikin 2008|Lojrat Olimpike të vitit 2008]]. Katër-herë fituese e turneut “Grand Slam” (dy në çifte, dy në dyshe të përziera). Tri herë finaliste e turneut “Grand Slam” (dy në lojë individuale, një në çift). Fituese e 12 turneve WTA në lojë individuale dhe gjashtë turneve në dyshe. Dy herë fituese e Kupës së Federatës (viti 2004, viti 2008) në përbërjen e ekipit kombëtar të Rusisë.<ref>[http://albanian.ruvr.ru/olympic_games_2012/ Yjet olimpikë të Rusisë] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160305002641/http://albanian.ruvr.ru/olympic_games_2012/ |date=5 mars 2016 }}, Zëri i Rusisë</ref>
 
== Burimet ==