Dallime mes rishikimeve të "Berlini"

182 bytes added ,  2 vjet më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (→‎Referimet: Referenca -> Referime duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
== Kultura ==
Për kultivimin e kulturës gjermano-shqiptare në Berlin janë disa shoqata shqiptaro-gjermane si Qendra informative kulturore Kosova 'LDK' dhe Klubi shqiptar Bajram Curri.<ref>[http://www.laenderkontakte.de/region/europa/kosova_kosovo/auslaendische_vereinigungen/index.html Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20070928044206/http://www.laenderkontakte.de/region/europa/kosova_kosovo/auslaendische_vereinigungen/index.html |date=28 shtator 2007 }} - në int. prill 2007</ref>
 
Berlini është shquar për institucionet e tij të shumta kulturore, shumë prej të cilave gëzon reputacionin ndërkombëtar diversitetin dhe gjallërine e Metropolit Zeitgeist qe çoi në një imazh trendsetting midis qyteteve të mëdha. Qyteti ka një skenë shumë të ndryshme të artit dhe është shtëpi për rreth 420 njerëz të galleries.Shume artiste dhe artistë ndërkombëtarë vazhdojnë të vendosen në qytet, dhe Berlini ka vendosur veten si një qendër të rinisë dhe të kulturës popullore në Evropë. [106]