Ndryshimi mes inspektimeve të "El-Biruniu"

199 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (added Category:Uzbekë using HotCat)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
== Jeta e tij ==
El-Biruniu, dijetar persian i shekullit XI, u lind më [[15 shtator]] [[973]] në Havarizm, që atëherë ishte pjesë e Dinastisë Abasite në [[Uzbekistani]]n e sotëm. Studioi matematikën dhe astronominë nën mbikëqyrjen e dijetarit Ebu Nasr Mensur, i cili ishte koleg i filozofit Ibn Sina dhe i historianit Ibn Miskevejh, që punonin së bashku në Universitetin dhe
qendrën shkencore që kishte themeluar princi Ebu el Abbas Memun Havaraz-mshah. Ai po ashtu udhëtoi në Azinë Jugore, në Afganistanin e sotëm, pastaj shkoi edhe në Indi më 1030, ku mësoi gjuhët hinduse dhe studioi religjionin dhe filozofinë e këtij populli. Atje shkroi librin e tij Terkih el-Hind (Kronikat e [[Indi]]së)<ref>{{Cite web |url=http://dituriaislame.net/ |title=Kopje e arkivuar |accessdate=21 shkurt 2010 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20090831052735/http://www.dituriaislame.net/ |archivedate=31 gusht 2009 |url-status=dead }}</ref>.
 
== Punimet shkencore ==