Ndryshimi mes inspektimeve të "Flamuri i Britanisë së Madhe"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0
v (→‎Burime të dhënash: rregullime teknike duke përdorur AWB)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
[[Skeda:Flag of the United Kingdom.svg|thumb|300px|Flamuri i Britanisë së Madhe]]
[[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore]] përdor si flamur kombëtar banderolën mbretërore të njohur si [[Flamuri i Unionit]] ose '''''Xheku i Unionit''''' <ref>Hansard Fourth Series Volume CXCII (192) pages 579-580 ''- formal announcement by the House of Lords''</ref><ref>[http://www.royal-navy.mod.uk/server/show/nav.3649 Royal Navy: Ship's Badges and Flags] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20080510014835/http://www.royal-navy.mod.uk/server/show/nav.3649 |date=10 maj 2008 }}, see ''Union Flag''</ref>. Dizajni i Flamurit të Unionit daton nga ''Akti i Unionit 1800'' kur u bashkuan [[Britania e Madhe]] dhe [[Irlanda]]. Flamuri përbëhet nga ''Kryqi i Shën. Gjergjit'' (shenjti patron i [[Angli]]së), me tehe të bardha, kurse mbi të është vendosur ''Flamuri i Kalorësve të Shën Patrikut'', shenjti patron i [[Irlandë]]s , dhe mbi këto të dyja është vendosur [[Saltira]] e Shën Andreut (shenjti patron i [[Skoci]]së.
[[Skeda:Flags of the Union Jack.svg|300px|right|thumb|Krijimi i Flamurit Britanik duke përdorur kryqet e tri shenjtëve të [[Angli]]së, [[Skoci]]së dhe [[Irlandë]]s]]