Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Burkina Fasosë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Ndryshimet e 24.85.238.26 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Dan.)
v
'''[[Burkina Faso]]''' ndodhet në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]] dhe nuk ka dalje në det por tre lumenjtë që përshkojnë atë, ja mundësojnë lidhjen me [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]].
 
Sipërfaqja e përgjithshme e Burkina Faso-së është 274,200 km<sup>2</sup> (nonemdhetë herë e gjys ma e madhe se sipërfaqja e [[Mali i Zi|Malsisë]]), 400 km<sup>2</sup> janë ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 00 '''V''', 2 00 '''P'''.
 
Kufi tokësorë i Burkina Faso-së është 3,193 km i gjatë dhe e ndanë atë nga : [[Benini]] 306 km, [[Bregu i Fildishtë]] 584 km, [[Gana]] 549 km, [[Mali]] 1,000 km, [[Nigeri]] 628 km, [[Togo|Toga]] 126 km