Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdyl Hamiti II"

v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (1l2l3k zhvendosi faqen Abdulhamiti II te Abdyl Hamiti II nëpërmjet përcjellimit: sipas shumices se burimeve shqip)
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Zbatoi ndaj shqiptarëve politikën e mohimit të të drejtave kombëtare dhe të shkombëtarizimit.<ref name="BöhlerBorodziej2014">{{cite book|author1=Jochen Böhler|author2=Wlodzimierz Borodziej|author3=Joachim von Puttkamer|title=Legacies of Violence: Eastern Europe’s First World War|url=https://books.google.com/books?id=jXnpBQAAQBAJ&pg=PA38|date=27 February 2014|publisher=De Gruyter|isbn=978-3-486-85756-6|page=38}}</ref> Abdyl Hamiti II kundërshtoi të gjitha kërkesat e [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjes Shqiptare të Prizrenit]] dhe e shtypi atë me dhunë, ndërsa nga ana tjetër mbante me privilegje krerët feudalë shqiptarë, që u shërbenin interesave të sundimit osman. Populli shqiptar bëri kryengritje të armatosura të njëpasnjëshme kundër tiranisë së Abdyl Hamitit në fund të shek. XIX deri në fillim të shek. XX. Shqiptarët morën pjesë në shpartallimin e komplotit të organizuar nga sulltani më 13.04.1909 kundër regjimit kushtetues. Më dështimin e komplotit Abdyl Hamiti u hoq nga froni.
 
== ReferencatReferimet ==
{{reflist}}