Ndryshimi mes inspektimeve të "Abdullah pashë Dreni"

v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
v (Daragoj zhvendosi faqen Abdullah Pashë Dreni tek Abdullah pashë Dreni)
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Më 1878 mori pjesë në mbledhjen e Prizrenit si delegat i Gjakovës, ku dhe firmosi ''[[Kararnameja|Kararnamenë]]'' me gradën ''[[mir-i miran]]''.<ref name="albanianhistory.net">{{cite web|url=http://www.albanianhistory.net/texts19/AH1878_2.html|title=1878: The Resolutions of the League of Prizren|coauthors=|month=|year=|work=|location=|page=|pages=|at=|language=|trans-title=|doi=|archiveurl=https://www.webcitation.org/query?url=http%3A%2F%2Fwww.albanianhistory.net%2Ftexts19%2FAH1878_2.html&date=2011-02-19|archivedate=February 20, 2011|ref=|postscript=|website=albanianhistory.net|translator=[[Robert Elsie]]}}</ref> Shtatorin e po atij viti ia mësyu derën [[Mehmed Ali Pasha|Mehmet Ali pashë Maxharri]], i dërguari i Portës për të mbikëqyrur dorëzimin e [[Plava|Plavës]] dhe [[Gucia|Gucisë]] sipas [[Traktati i Shën Stefanit|traktatit të Shën Stefanit]], i cili nuk u dëgjua nga paria e Lidhjes në Prizren për këtë çështje. Abdullah pashë Dreni ishte në krye të degës së Lidhjes në Gjakovë. Pasi populli i indinjuar i vuri kushte Maxharrit, i kërkuan Drenit që ta përcillte Maxharrin brenda 24 orëve. Dreni i indinjuar që jo vetëm njerëz jo të shtresës së tij po i vinin kushte, por edhe po ia përdhosnin ushtrimin e zakonit të mikpritjes, organizoi mbrojtjen së bashku me eskortën e Maxharrit brenda sarajit të vet. [[Aksioni i Gjakovës]] zgjati tri ditë e tri net, ku u vranë 400 vetë dhe u plagosën 700 sipas një raporti të Konsullit austro-hungarez në Prizren; ndër të vrarët edhe i zoti i shtëpisë.<ref>{{Cite book|title=Shënime historike|last=Merlika-Kruja|first=Mustafa|publisher=Omsca-1|year=2011|isbn=978-9928-132-00-0|location=Tiranë|pages=403-407}}</ref> Për këtë ndodhi të hidhur, populli i këndoi:<ref name=":0" /><blockquote>''Vajmedet për Abdullah begun,''</blockquote><blockquote>''Miqt e premë e vet' i vdekun!''</blockquote>
 
== ReferencatReferimet ==
{{reflist|2}}