Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeografia e Guinejës Ekuatoriale"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''[[Guineja Ekuatoriale]]''' ndodhet në [[Afrika qendrore|Afrikën qendrore]] me dalje në [[oqeani Atlantik|oqeanin Atlantik]], në mes të Kamerunit e Gabonisë.
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Guinesë Ekuatoriale është 28,051 km<sup>2</sup> (pakëz ma e vogël se [[Shqipëria]]) dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 2 00 '''V''', 10 00 '''L'''.
 
Guineja Ekuatoriale ka një vijë [[Bregdeti|bregdetare]] 296 km të gjatë dhe [[Kufiri tokësor|vijë kufitare]] 539 km që e ndanë atë nga : [[Kameruni]] 189 km dhe [[Gaboni]] 350 km