Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Togosë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''[[Togo|Toga]]''' ndodhet në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]] me dalje në gjirin e Beninit ([[Oqeani Atlantik]]), në mes të Beninit dhe Ganës.
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Togës është 56,785 km<sup>2</sup> (2 herë [[Shqipëria]] me [[Kosova|Kosovën]]) prej së cilës 2,400 km<sup>2</sup> janë ujë. Toga shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 '''V''', 1 10 '''L'''.
 
Toga ka një vijë [[Bregdeti|bregdetare]] 56 km të gjatë dhe [[Kufiri tokësor|vijë kufitare]] 1,647 km që e ndanë atë nga : [[Benini]] 644 km, [[Burkina Faso]] 126 km dhe [[Gana]] 877 km