Dallime mes rishikimeve të "Alegoria"

1 byte removed ,  3 vjet më parë
v
→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Alegoria mund të kufizohet në një figurë të vetme ose mund të shtrihet në një poezi, poemë apo roman të tërë. ''[[Komedia Hyjnore]]'' është një poemë alegorike. Zhanre të tjera letrare që janë tipike alegorike janë ''[[Fabula|fabulat]]'' dhe ''[[Parabola|parabolat]]'', ku [[dinakëria]] përfaqësohet nga [[dhelpra]], [[lakmia]] nga [[Ujku (kthjellim)|ujku]], pabesia nga [[Gjarpri|gjarpëri]], etj.<ref name=":0" />
 
== ReferencatReferimet ==
<references />
[[Kategoria:Figura stilistike]]